VLMS2100-GS08
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
VLMS2100-GS08
User Guide
Wavelength - Dominant 628nm
Color Red
Current - Test 10mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 2.20mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating 7.1mcd
Product Status Obsolete
Height (Max) 1.40mm
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 640nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.50mm x 0.90mm