VMS-130-36-BP
CUI Inc.
Product No:
VMS-130-36-BP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 130W
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr CUI Inc.
Features Baseplate, PFC
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.60" L x 2.00" W x 1.30" H (91.4mm x 50.8mm x 33.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.6 A
Series VMS-130-BP (130W)
Power (Watts) 130W