VMS-225C-24-CNF
CUI Inc.
Product No:
VMS-225C-24-CNF
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 226W
In Stock : 37
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, Medical
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 9.4 A
Series VMS-225C-CNF (225W)
Power (Watts) 226W