VMS-300-15-CFS
CUI Inc.
Product No:
VMS-300-15-CFS
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Product Status Active
Efficiency 82%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, IEC, TUV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.50" L x 3.20" W x 1.60" H (165.1mm x 81.3mm x 40.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 20 A
Series VMS-300-CFS (300W)
Power (Watts) 300W