VMS-300-24-CF
CUI Inc.
Product No:
VMS-300-24-CF
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Product Status Active
Efficiency 83%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, IEC, TUV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.20" W x 2.00" H (127.0mm x 81.3mm x 50.8mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 12.5 A
Series VMS-300-CF (300W)
Power (Watts) 300W