VMS-300A-24-CNF
CUI Inc.
Product No:
VMS-300A-24-CNF
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
In Stock : 54
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 93.5%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.35" L x 3.46" W x 1.59" H (136.0mm x 88.0mm x 40.4mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.33 A
Series VMS-300A-CNF (300W)
Power (Watts) 200W (300W Forced Air)