VMS-350-12-1
CUI Inc.
Product No:
VMS-350-12-1
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 175W
Product Status Active
Efficiency 92%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.2 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 14.58 A
Series VMS-350 (350W)
Power (Watts) 175W (225W Forced Air)