VMS-450C-12-CNF
CUI Inc.
Product No:
VMS-450C-12-CNF
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 400W
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 91%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 33.3 A
Series VMS-450C-CNF (450W)
Power (Watts) 400W