VMS-450C-27-CFS
CUI Inc.
Product No:
VMS-450C-27-CFS
Description:
AC/DC CONVERTER 27V 451W
Product Status Active
Efficiency 93.5%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 27V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.7 A
Series VMS-450C-CFS (450W)
Power (Watts) 451W