VMS-65-36-CNF
CUI Inc.
Product No:
VMS-65-36-CNF
Description:
AC/DC CONVERTER 2X36V 65W
Product Status Active
Efficiency 91%
Mfr CUI Inc.
Features DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 36V
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 2.00" W x 1.04" H (76.2mm x 50.8mm x 26.5mm)
Number of Outputs 2
Current - Output 1 1.81 A
Series Artix® UltraScale+
Power (Watts) 65W