VP1HH-B1199-2J12J
Carling Technologies
Product No:
VP1HH-B1199-2J12J
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
PLUG ILLUMINATED
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 1.45" x 0.83" (36.83mm x 21.08mm)
Millicandela Rating -
Product Status Active
Lamp Color Green
Ratings DC
Lens Style Square with Flat Top
Series VP
Type LED
Voltage 12V
Mfr Carling Technologies
Features -
Lens Color White
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Rectangle
Current 20mA