VPM-S500-27.5R
CUI Inc.
Product No:
VPM-S500-27.5R
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 27.5V
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required Yes
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 27.5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.17" L x 4.25" W x 2.50" H (232.9mm x 108.0mm x 63.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Series VPM-S500-R (500W)
Power (Watts) -
Type Enclosed
Efficiency -
Standard Number 60950-1
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC