VPM-S500-36R
CUI Inc.
Product No:
VPM-S500-36R
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 581W
User Guide
Product Status Obsolete
Efficiency 83%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required Yes
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.17" L x 4.25" W x 2.50" H (232.9mm x 108.0mm x 63.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.13 A
Series VPM-S500-R (500W)
Power (Watts) 581W