VPOL15A-5-SMT
CUI Inc.
Product No:
VPOL15A-5-SMT
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 0.9-3.63V 54W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 0.9 ~ 3.63V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.37" H (33.0mm x 13.5mm x 9.3mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 15A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Control Features Enable, Active High
Series VPOL15A
Power (Watts) 54 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 94%