VPOL16A-12-SMT
CUI Inc.
Product No:
VPOL16A-12-SMT
Description:
DC DC CONVERTER 0.75-5V 80W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output 1 0.75 ~ 5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.37" H (33.0mm x 13.5mm x 9.3mm)
Product Status Not For New Designs
Current - Output (Max) 16A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Series VPOL16A
Power (Watts) 80 W
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 6-SMD Module
Efficiency 94%