VQA-S12-D15-SIP
CUI Inc.
Product No:
VQA-S12-D15-SIP
Description:
DC DC CONVERTER 15V -8.7V 2W
In Stock : 600
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -8.7V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 12.4V
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB Scheme, IEC, UL
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 80mA, 40mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 11.6V
Series VQA
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 80%