VQA3S-S5-D18-S
CUI Inc.
Product No:
VQA3S-S5-D18-S
Description:
DC-DC ISOLATED, 1.72 W, 4.5~5.5
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 80mA, 80mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 82%
Mfr CUI Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -3.5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.6 kV
Approval Agency cURus
Voltage - Output 1 18V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)