VQB75W-Q24-S15
CUI Inc.
Product No:
VQB75W-Q24-S15
Manufacturer:
CUI Inc.
Package:
Quarter Brick
Description:
DC DC CONVERTER 15V 75W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Product Status Active
Supplier Device Package Quarter Brick
Current - Output (Max) 5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Series VQB75W (75W)
Power (Watts) 75 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/4 Brick
Efficiency 86%