Home / DC DC Converters / VRA3-D24-D12-DIP
minImg
VRA3-D24-D12-DIP
CUI Inc.
Product No:
VRA3-D24-D12-DIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.79" W x 0.39" H (31.8mm x 20.1mm x 9.9mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 125mA, 125mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series VRX3-DIP (3W)
Power (Watts) 3 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 10 Leads
Efficiency 79%