VSBU-120-T515B
CUI Inc.
Product No:
VSBU-120-T515B
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 2X15V 120W
User Guide
Product Status Not For New Designs
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Number of Outputs 3
Current - Output 2 6 A
Current - Output 1 15 A
Series VSBU-120-T (120W)
Power (Watts) 120W
Type Open Frame
Current - Output 3 800 mA