VSCP-1K5-18
CUI Inc.
Product No:
VSCP-1K5-18
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 1500W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 65°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus, TUVgs
Voltage - Output 1 18V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 44 A
Series VSCP-1K5 (1500W)
Power (Watts) 1500W
Type Enclosed
Efficiency 85%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 260 VAC