VSCP-1K5-24
CUI Inc.
Product No:
VSCP-1K5-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 65°C (With Derating)
Approval Agency CB, CE, cURus, TUVgs
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 62 A
Series VSCP-1K5 (1500W)
Power (Watts) 1500W
Type Enclosed
Efficiency 88%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 260 VAC