VSK-S15-15U
CUI Inc.
Product No:
VSK-S15-15U
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 15W
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.44" L x 1.77" W x 0.91" H (62.0mm x 45.0mm x 23.0mm)
Weight 0.177 lb (80.29 g)
Number of Outputs 1
Series VSK-S15 (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Enclosed
Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Load Regulation ±1%