VSK-S2-12U
CUI Inc.
Product No:
VSK-S2-12U
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2W
In Stock : 1497
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 167mA
Line Regulation ±2%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 76%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus, EN, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Weight 0.044 lb (19.96 g)
Number of Outputs 1
Series VSK-S2 (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Enclosed
Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Load Regulation ±5%