VSK-S25-24U
CUI Inc.
Product No:
VSK-S25-24U
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 25W
User Guide
Product Status Last Time Buy
Current - Output (Max) 1.1A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 85%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.75" L x 1.89" W x 0.94" H (70.0mm x 48.0mm x 24.0mm)
Weight 0.265 lb (120.2 g)
Number of Outputs 1
Series VSK-S25 (25W)
Power (Watts) 25 W
Type Enclosed
Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Load Regulation ±1%