VSK-S3-12U
CUI Inc.
Product No:
VSK-S3-12U
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 3W
In Stock : 1074
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 250mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 26-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 76%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.46" L x 0.91" W x 0.61" H (37.0mm x 23.0mm x 15.5mm)
Weight 0.056 lb (25.4 g)
Number of Outputs 1
Series VSK-S3 (3W)
Power (Watts) 3 W
Type Enclosed
Standard Number 55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Load Regulation ±1%