VSKM-S5-15U
CUI Inc.
Product No:
VSKM-S5-15U
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5W
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 330mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 76%
Mfr CUI Inc.
Features Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 110 ~ 370 VDC
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus, EN, IEC
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.62" H (50.8mm x 25.4mm x 15.7mm)
Weight 0.077 lb (34.93 g)
Number of Outputs 1
Series VSKM-S5 (5.5W)
Power (Watts) 5 W
Type Enclosed
Standard Number 60601-1
Load Regulation ±1%