VSUP-1K2-18
CUI Inc.
Product No:
VSUP-1K2-18
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 1200W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 65°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus, TUVgs
Voltage - Output 1 18V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.98" L x 7.99" W x 2.50" H (279.0mm x 203.0mm x 63.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 66.7 A
Series VSUP-1K2 (1200W)
Power (Watts) 1200W
Type Enclosed
Efficiency 85%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 110 ~ 264 VAC