VSUU-120-24
CUI Inc.
Product No:
VSUU-120-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 120W
User Guide
Product Status Not For New Designs
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 260 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 81.4mm x 39.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6 A
Series VSUU-120 (120W)
Power (Watts) 120W