VSUU-150-24
CUI Inc.
Product No:
VSUU-150-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 150W
User Guide
Product Status Not For New Designs
Efficiency 80%
Mfr CUI Inc.
Features PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.21" W x 1.62" H (127.0mm x 81.6mm x 41.2mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6.25 A
Series VSUU-150 (150W)
Power (Watts) 150W