Home / TVS Diodes / VTVS11GSMF-M3-18
minImg
VTVS11GSMF-M3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VTVS11GSMF-M3-18
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
TVS DIODE 11.2VWM 18VC DO219AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.75A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 910pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 12.99V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11.2V