Home / TVS Diodes / VTVS36GSMF-M3-08
minImg
VTVS36GSMF-M3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VTVS36GSMF-M3-08
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
TVS DIODE 36VWM 61VC DO219AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.43A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 342pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 42.19V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V