Home / TVS Diodes / VTVS8V5GSMF-M3-08
minImg
VTVS8V5GSMF-M3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VTVS8V5GSMF-M3-08
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 13.5VC DO219AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 29.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 1270pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 9.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.5V
Package / Case DO-219AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V