Home / DC DC Converters / VWRAS2-D12-D12-SIP
minImg
VWRAS2-D12-D12-SIP
CUI Inc.
Product No:
VWRAS2-D12-D12-SIP
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 83mA, 83mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series VWRAS2-SIP (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Efficiency 78%