Home / DC DC Converters / VWRBS1-D12-S5-SIP
minImg
VWRBS1-D12-S5-SIP
CUI Inc.
Product No:
VWRBS1-D12-S5-SIP
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 200mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series VWRBS1-SIP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Efficiency 75%