Home / DC DC Converters / VXO7803-500-M-TR
minImg
VXO7803-500-M-TR
CUI Inc.
Product No:
VXO7803-500-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.7W
In Stock : 6298
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 500mA
Voltage - Input (Min) 4.75V
Package / Case 4-SMD Module
Efficiency 86%
Mfr CUI Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency EN
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.53" L x 0.49" W x 0.14" H (13.5mm x 12.5mm x 3.5mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series VXO78-500-M
Power (Watts) 1.7 W