Home / DC DC Converters / VYB10W-Q48-D12-T
minImg
VYB10W-Q48-D12-T
CUI Inc.
Product No:
VYB10W-Q48-D12-T
Description:
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications -
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Output 4 -
Approval Agency -
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 416mA, 416mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series VYB10W-T (10W)
Power (Watts) 10W
Type Enclosed
Efficiency 82%