VYB10W-Q48-D15
CUI Inc.
Product No:
VYB10W-Q48-D15
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 333mA, 333mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Series VYB10W (10W)
Power (Watts) 10 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 83%