VYB10W-Q48-S3
CUI Inc.
Product No:
VYB10W-Q48-S3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 2.4A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Series VYB10W (10W)
Power (Watts) 10 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 77%