VYC30W-Q24-D15
CUI Inc.
Product No:
VYC30W-Q24-D15
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.44" H (50.8mm x 40.6mm x 11.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1A, 1A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Series VYC30W (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-DIP Module
Efficiency 87%