Home / DC DC Converters / VYC30W-Q48-D12-H
minImg
VYC30W-Q48-D12-H
CUI Inc.
Product No:
VYC30W-Q48-D12-H
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.82" W x 0.91" H (50.8mm x 46.2mm x 23.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1.25A, 1.25A
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active High
Series VYC30W (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-DIP Module
Efficiency 88%