W20L0C-P06MCC0-420S
ODU
Product No:
W20L0C-P06MCC0-420S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG R/A, SZ 0, SE
User Guide
Cable Opening 0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 300V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 0
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C