W21L0C-P02MPH0-720S
ODU
Product No:
W21L0C-P02MPH0-720S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES L RIGHT-ANG
User Guide
Cable Opening 0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Copper Alloy, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 12A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C