W21L0C-P16MCC0-720S
ODU
Product No:
W21L0C-P16MCC0-720S
Description:
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
User Guide
Cable Opening 0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 300V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C