Home / RF Antennas / W3315B0065MHF1
minImg
W3315B0065MHF1
Pulse Electronics
Product No:
W3315B0065MHF1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
DUAL BAND WIFI FPC ANTENNA
User Guide
Frequency Range 2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.925GHz
Applications Bluetooth, DSRC, Wi-Fi, Zigbee™
Number of Bands 2
Ingress Protection -
Termination U.FL (UMCC), IPEX MHF1
Mounting Type Adhesive
Height (Max) -
Product Status Active
RF Family/Standard 802.15.4, Bluetooth, WiFi
VSWR 2
Series Internal Antenna
Antenna Type Flat Patch
Frequency (Center/Band) 2.45GHz, 5.4GHz
Power - Max 2 W
Mfr Pulse Electronics
Features Cable - 65mm
Return Loss -
Package Tape & Reel (TR)
Gain 2dBi, 5dBi
Frequency Group UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)