W41B0C-P04MJG0-600S
ODU
Product No:
W41B0C-P04MJG0-600S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
User Guide
Cable Opening 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 500V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 1
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Strain Relief
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C