W78L051C24DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78L051C24DL
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 32
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Series W78
Package / Case 40-DIP
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V