W78L052C24FL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78L052C24FL
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Series W78
Package / Case 44-BQFP
Connectivity EBI/EMI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V