W78L801A24DL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78L801A24DL
Description:
IC MCU 8BIT 4KB MROM 40DIP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type Mask ROM
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals LED, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series W78
Package / Case 40-DIP
Core Size 8-Bit
Mfr Nuvoton Technology Corporation
Connectivity EBI/EMI
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V