W78L801A24LL
Nuvoton Technology Corporation
Product No:
W78L801A24LL
Description:
IC MCU 8BIT 4KB MROM 48LQFP
Core Processor 8051
Speed 24MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type Mask ROM
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 36
Peripherals LED, WDT
Mounting Type Surface Mount
Series W78
Package / Case 48-LQFP
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V